Czechia - občanská iniciativa


PŘISPĚVATELÉ:
Leoš Jeleček
Eva Horová
Pavel Krejčí
Vladimír Hirsch
Václav Šulista
Jiří Felix
Zdeněk Kukal
Libuše Čižmárová
Petr Pavlínek
Martina Sanollová
Petr Schnur

REDAKCE:
Vladimír Hirsch, Eva Horová

KONTAKT:
czechia.initiative@gmail.com

Občanská iniciativa Česko / Czechia

"Občanská iniciativa Česko / Czechia" ("The „Civic initiative Czechia“) byla založena v Brně v říjnu 1997 jako sdružení, jehož úkolem je šíření, insitucionalizace a praktická adopce jednoslovného názvu názvu českého státu jak v mateřském jazyce, tak anglickém, coby nejužívanějším a zároveň hlavním diplomatickém jazyce současnosti, který je v rozporu s doporučením Ministerstva zahraničí z roku 1993 dlouhodobě ignorován ze strany oficiálních institucí České republiky. Hlavními argumenty občanské iniciativy spočívají v průkazu správnosti a nezbytnosti užívání názvu jak z etymologických, jazykovědných, geografických a historických hledisek, tak z důvodů společenských a politických. Vzhledem ke skutečnosti již téměř praktické realizace adopce jednoslovného názvu v českém jazyce se iniciativa soustřeďuje v současné době na jeho anglický ekvivalent.

Aktivní podporovatele sdružení a jeho cílů lze nalézt i v anglofonních zemích. Občanská iniciativa Česko / Czechia sdružuje nejen odborníky v uvedených oborech, ale i další aktivisty, jež spojuje výše uvedený zájem. Členové organizace pořádají konference a přednášky na dané téma, jsou autory mnoha článků v odborné literatuře a tisku, trvale oslovují poslaneckou sněmovnu a senát České republiky, komunikují s politiky, obchodními společnostmi, kulturními a sportovními institucemi a médii.


________________________________________________________________________________________________________________________________


© 2011 Civic Initiative Česko / Czechia